Testování HDMI kabelu
V poslední době se na svých pracovních cestách potkávám s různým typem HDMI kabeláže, a ne vždy renomovaná značková kabeláž je tou správnou volbou. Tento rok se zde začíná prosazovat už trochu novější, robustnější verze protokolu s označením HDMI 2.1a, což nám přinese do výběru o něco více zmatku než doposud.
A proto by se nemělo zapomínat na vhodný výběr HDMI kabelů (pozor, cena nerozhoduje o tom, zda je kabel kvalitní či nikoliv). Ze své zkušenosti vím, že ne každý kabel, na kterém je napsána určitá specifikace, jí opravdu splňuje.
Momentálně lze u HDMI změřit nejvyšší maximální propustnost až 48Gbps, ale musíme si položit otázku, zda vůbec takovou propustnost potřebujeme a zda budeme mít pro ni využití. Z pohledu určité budoucí vzdálenosti asi ano. Ne vždy je výměna HDMI kabelu zcela bezproblémová a v několika případech jsou to takové operace, kterým se asi každý snaží vyhnout.
Jak tedy ověřit, prověřit, změřit, že instalovaný HDMI kabel je vhodný pro naše využití? Můžeme vycházet ze zkušeností jiných lidí, z jejich podnětů nebo recenzí. Nicméně i tak nemusíme mít vždy vyhráno, ale někdy je lepší mít alespoň nějakou jistotu než nic. Dalším vhodným ukazatelem kvality je certifikace, která nám zaručuje určitou kvalitu a specifikaci. Pak tady máme faktor „X“. Něco neznámého, co nedokážeme moc ovlivnit a tady jedinou prevencí je určité odporné testování a měření konkrétního HDMI kabelu.
Existují různé praktiky a různá zařízení, díky kterým lze docílit co nejpřesnějšího výsledku. V tomto směru je největším průkopníkem společnost AVpro, která pomocí své značky Murideo vytvořila velmi unikátní zařízení, které pomáhá řešit a dávat odpovědi na ty nejzapeklitější problémy.
V mém případě používám na testování certifikované zařízení „8K Fox & Hound Testing and Troubleshooting Kit“ které mi pomáhá s výběrem vhodného HDMI kabelu. Součástí tohoto testovacího setu je video generátor a analyzátor signálu. Na tomto zařízení lze jednoduše proměřit potřebnou propustnost signálu nebo přesnou informací o signálu. Díky těmto zařízením mám 100% jistotu, že instalovaný HDMI kabel splňuje a propouští přesně to, co by měl. A já si pak nemusím lámat hlavu zda problém způsobuje kabel nebo zdroj signálu nebo něco co se nachází v cestě mezi zdrojem signálu a zobrazovací jednotkou.
Škoda, že nexistuje žádný výrobce který by poskytoval k HDMI kabelu alespoň základní report o propustnosti a jeho vlastnostech.
specifikace a šířka HDMI 2.1 pásma
video s vyvětlením o spolehlivosti HDMI kabelu a proč by Vás to mělo zajímat
Základní vysvětlení problému u signálu na HDMI:
Možné problémy:
1 - Nemám vůbec žádný obraz (C)
2 - Mám signál ale žádný HDR signál (A, B, D, F, H, I)
3 - HDR signál dříve fungoval, ale už nefunguje (B, H, I)
4 - Obraz má zvláštní barevné proužky (F, H, I)
5 - Obraz extrémně zelený nebo purpurový nádech (F)
6 - Obraz problikává a nahodile se vypíná (G)
7 - Vyměnil jsem zařízení a HDR signál už nefunguje (B, D, F, H, I)
8 - Na obrazu vidím malé jiskření (F, H, I)
Možné řešení problému:
A - Vstupy televizoru nejsou správně nastaveny pro HDR.
B - Chyba E-EDID
C - Problém s Hot plug issue HDMI z důvodu špatného připojení
D - Zdroj není nakonfigurován pro HDR
E - RGB nebo YCbCr nebo automatické nastavení HDMI je nesprávně nastaveno
F - Kabel HDMI nebo AVR nebo přepínač nemá dostatečnou šířku pásma
G - HDCP není správně předáváno (handshaking)
H - Šířka pásma HDMI rozbočovače není dostatečná
I - Nasazení správce E-EDID (optimálně HDMI emulátor nebo scaler)